Alternativy ke chlebíčkům pro osvěžení vaší oslavy

Alternativy ke chlebíčkům pro osvěžení vaší oslavy pro, 18 2023

Inspirace z celého světa

Když se řekne oslava, mnozí z nás si představí stůl prohnutý pod tíhou chlebíčků, jež jsou naším tradičním pohoštěním. Ale co když chceme naši oslavu povznést jiným směrem a nabídnout něco nového? Svět je plný úžasných chutí a inspirace můžeme čerpat z mnoha různých kuchyní. Co takhle italské crostini, s malými kousky pečiva zdobenými různými druhy pomazánek a čerstvou zeleninou? Nebo španělské tapas, které nabízí nekonečnou variabilitu od krevet, přes olivy až po kousky španělské omelety? Asie pak může přispět svými sushi nebo jemnými závitky plněnými čerstvou zeleninou. Nezapomeňte na středomořské mezze, které se skládá z malých porcí hummusu, baba ganoush, marokánských salátů nebo třeba falafelů. A to jsou jenom začátky.

Zdravé a osvěžující možnosti

V posledních letech se hodně mluví o zdravé výživě, tak proč nezapracovat něco ze zdravých možností i do našeho oslavovacího menu? Místo klasických chlebíčků můžeme hostům nabídnout například výběr čerstvých zeleninových tyčinek s různými dipami nebo třeba šťavnaté caprese špízy s cherry rajčátky, mozzarellou a čerstvou bazalkou. Pro ty se sladkým zubem je tu pak sortiment domácích raw tvarohových koláčků, které jsou nejen chutné, ale i vizuálně zajímavé. Je libo něco opravdu nízkokalorického? Pak šálek čerstvého ovoce nakrájeného na kousky a doplněného bylinkami nebo třeba skleničku s ovocným salátem a kokosovým jogurtem.

Kreativní svačinky pro všechny

Někdy je potřeba zapojit i trochu kreativity, pokud chceme do našeho pohoštění vnést osobitý rukopis. Zkušenosti mi říkají, že oblíbeným hitem se mohou stát jednohubky v nejrůznějších variacích. Vytvořte například paletu chutí s kousky sýra, ovoce a ořechů na špejli, nebo malé lodičky z endivie a červeného zelí naplněné různými druhy salátů. Nenechte se omezit konvencemi a kombinujte slané s nasládlým, pikantní s jemným. Co se týče naší Veroniky, tak jejím favoritem na poslední rodinné oslavě byly malé bramboráčky s kysanou smetanou a kaviárem. A také jsme bodovali s grilovanými špízy, kde jsme zkombinovali grilovaný haloumi, sušená rajčata a čerstvou bazalku, dodávajíc vše na dřevěných špízích pro snadnou manipulaci.

Nápoje jako nedílná součást oslavy

Nemůžeme opomenout ani nápojový doprovod. K pohoštění patří i vhodně zvolené nápoje, a ty mohou být také originální. Pro děti připravujeme domácí limonády, které jsou nejen zdravější, ale i barevně lákavé. Pro dospělé může být atraktivní příprava domácích koktejlů nebo třeba chlazený bílý sangría. Ačkoliv se to může zdát jako detail, často právě tyto chvíle uvolněného popíjení spustí ty nejlepší konverzace a zapojí všechny do společného veselí. Klidně můžete zaexperimentovat s menším výběrem drinků na základě tematiky oslavy nebo roční období – cokoliv, co podtrhne unikátnost vaší události a zanechá ve vašich hostech ten správný dojem.